Čišćenje i pranje podova predstavlja dugotrajan i zamoran posao, ali je neophodan za očuvanje higijene prostora i zdravlja ljudi koji tu borave. Ponekad se čini da je to beskrajan i beznadežan rad, pogotovo ako vas tokom ovog procesa muče zaostali tragovi od brisanja, lepljiv ili pak klizav pod.
Saveti za pranje različitih vrsta podova i odabir pravog pribora i sredstva za njihovo čišćenje
mogu olakšati, ubrzati i pojednostaviti rad.
Čišćenje i pranje poda u domu
Čišćenje poda ima za cilj ne samo mehaničko pranje, već i postizanje dezinfekcije prostora i dobijanje završnog blistavog sjaja. Osnova od koje se uvek polazi je suvo čišćenje, koje podrazumeva usisavanje ili metenje nečistoća. U zavisnosti od frekventnosti prostorije i vrste poda, bira se metoda i sredstvo za pranje.
Koliko često treba čistiti podove? Najčešće se pranje podova radi onda kada se ima vremena za to, jer je životni i poslovni tempo danas prilično ubrzan. Svakako je lakše ako se radi redovno, bar 1-2 puta nedeljno, jer tako zahteva manje vremena i napora.
Jedan od načina da smanjite prljanje podova je korišćenje otirača ispred ulaza, izuvanje obuće u predsoblju, i ako je kućni ljubimac u tom prostoru - nega i pranje kućnog ljubimca. Na taj način znatno se smanjuje učestalost potrebe za brisanjem podova.
Što se tiče samog čišćenja, moramo se prvenstveno voditi vrstom poda i njegovim karakteristikama, i u odnosu na to koristiti preporučene metode, pribor i sredstva za pranje.
Čišćenje podnih pločica
Popločan pod ne zahteva komplikovano čišćenje. S obzirom da dobro podnosi vodu, ne mora se voditi računa o njenoj količini. Najčešće se nalaze u kuhinji, kupatilu, predsoblju, te su zaprljane nečistoćom sa cipela, flekama od hrane, pića i raznih kuhinjskih masnoća. Mogu imati glatku ili reljefnu površinu, i naravno ravne pločice se nešto lakše čiste. U oba slučaja najviše vremena oduzima čišćenje fugni između pločica.
Metode čišćenja pločica
- Suvo brisanje uz adekvatne metle i četke za čišćenje, ili usisavanje.
- Mokro brisanje podova.
- Po potrebi ručno ribanje vlažnom krpom, četkom/četkicom, posebno kada se radi o masnim mrljama po pločicama i između njih.
- Čišćenje parom.
Pribor i sredstvo za čišćenje popločanih podova
- Metla ili usisivač.
- Set za čišćenje.
- Deterdženti za podove i sredstva za pranje pločica koje nisu na bazi kiselina ili drugih nagrizajućih supstanci, a uvek u preporučenoj koncentraciji.
Prirodno sredstvo za čišćenje pločica
U kofu vode dodati četvrtinu do pola šolje alkoholnog sirćeta i par kapi aromatičnog ulja. Na taj način obezbeđuje se pranje i dezinfekcija pločica. Nakon pranja posušiti ili ostaviti da se prirodno osuše.
Održavanje podova sa pločicama
S obzirom na lako čišćenje, održavanje je takođe jednostavno:
- Svakodnevno prebrisavanje običnom vodom održaće pločice na podu stalno čistim.
- Jednom do dva puta puta nedeljno temeljnije pranje podova deterdžentom ili dezinfekcionim sredstvom, da se nakupljena prljavština ili mrlje odstrane.
Čišćenje drvenih podova
Parket i brodski pod, kao i svaki proizvod od drveta ne podnosi veliku količinu vode pa se za brisanje koristi samo blago navlažena krpa. Ovi podovi su najčešće u dnevnom boravku, spavaćim sobama, hodnicima.
S obzirom na lokaciju zaprljanost nije velika, ali zavisi od frekventnosti prolaska i prisustva kućnih ljubimaca. Takođe je osetljiv na grebanje i lako se može oštetiti sjaj površine poda, pa je potrebno pažljivo čišćenje i održavanje.
Metode čišćenja drvenih podova
- Suvo čišćenje, gde prilikom usisavanja treba koristiti nastavak sa četkom koji neće izgrebati drvenu površinu.
- Blago vlažno prebrisavanje.
- Čišćenje parom najmanje jačine.
- Lakiranje se sprovodi kada drvo više nema sjaj i glatkoću.
- Poliranje za visoki sjaj drvenog poda.
Pribor i sredstva za čišćenje drvenih podova
- Mopovi za suvo i vlažno čišćenje
- Krpa od mikrofibera za poliranje parketa
- Paročistač
- Sredstva za čišćenje drvenih podova
- Sredstva za poliranje drvenih podova, polir pasta ili vosak.
- Ako se koristi vosak za poliranje, ne treba ga stavljati u velikoj količini jer ostavlja lepljiv trag koji dodatno privlači prljavštinu.
Prirodna sredstva za čišćenje drvenih podova
- 4 šolje ključale vode i 3 kesice crnog čaja da odstoji 10 minuta. Tim rastvorom pokvasiti mop, dobro ga ocediti i obrisati drveni pod koji ostaje čist i sjajan.
- Pola šolje alkoholnog sirćeta sipati u kofu vode, dodati par kapi željenog eteričnog ulja (najbolje citrusne note) i time obrisati pod.
- Jednaki delovi lanenog ulja i alkoholnog sirćeta za prebrisavanje poda, a potom obrisati suvom krpom od mikrovlakana.
- Za jako zaprljane i masne drvene podove napraviti u bocu sa rasprskivačem mešavinu tople vode, par kapi tečnog deterdženta za sudove i čep alkoholnog sirćeta. Poprskati delove poda koji su jako zaprljani a potom obrisati i posušiti pod.
- U kofu sa mlakom vodom dodati ¾ šolje maslinovog ulja i ½ šolje limunovog soka. Mop pokvasiti, dobro ocediti i obrisati pod. Nije potrebno ispirati nakon pranja.
Održavanje drvenih podova
- Ukoliko su kućni ljubimci u domu, svakodnevno usisavanje dlaka se preporučuje, inače je dovoljno 1-2 puta nedeljno.
- Vlažno brisanje podova jednom nedeljno a korišćenje paročistača jednom u dve do četiri nedelje.
- Redovno poliranje održava sjaj parketa.
Laminat - pranje i čišćenje
Danas je sve više u upotrebi laminat jer lepo imitira drveni pod, ima različite dezene, lako se uklapa u svaki prostor, a čišćenje i održavanje laminata je znatno jednostavnije nego kod parketa. Manje je osetljiv na vodu i grebanje, ne ostaju oštećenja površine niti fleke od obojenih tečnosti (vino, sok) ako se odmah obriše mopom i suvom krpom.
Čišćenje je isto kao kod drvenih podova uz par razlika:
- Usisavanje ne mora biti sa četkom na usisivaču.
- Koristiti sredstvo za laminat i za sjaj laminata.
- Nije potrebno poliranje jer imaju svoju sjajnu ili reljefnu površinu koja ne zahteva dodatno glancanje.
Betonski podovi - čišćenje i brisanje
Savremeni betonski podovi, nazvani i cementni podovi su vrlo dekorativni, mogu imati sjajnu ili reljefnu površinu, ekonomični su, izdržljivi i laki za čišćenje. Da bi pranje i održavanje bilo još jednostavnije uvek je bolje izabrati dezene bez reljefnih detalja.
Postoje dve vrste betonskih podova:
1. Nepolirani - nemaju zaštitni sloj i treba ga zaštititi specijalnim premazima ili voskom za tu namenu. Vosak se može periodično nanositi jer štiti od upijanja fleka, taloženja prljavštine i habanja.
2. Polirani - podovi od ovakvog betona imaju ugrađen svoj zaštitni sloj i veoma se brzo i lako čiste.
Neophodno je izbegavati agresivna sredstva i načine čišćenja.
Metode čišćenja betonskih podova
- Suvo čišćenje.
- Vlažno prebrisavanje.
- Povremeno poliranje-voskiranje.
Čistači i sredstva za čišćenje cementnih podova
- Metla, usisivač.
- Mop.
- Sredstvo za čišćenje poliranog betona.
- Blago sredstvo za čišćenje rastvoreno u mlakoj vodi.
- Premaz ili vosak za zaštitu nepoliranog betonskog poda.
Prirodna sredstva za čišćenje podova od betona
- Za mrlje na poliranom betonu najbolje je koristiti pastu napravljenu od dva dela vode i jednog dela sode bikarbone. Utrljati pastu u mrlju, ostaviti par minuta i oprati vodom.
- Jednaki delovi vode i alkoholnog sirćeta.
- Na 1,5 l tople vode dodati 2dl jabukovog sirćeta i nekoliko kapi eteričnog ulja.
Održavanje betonskih podova
- Redovno suvo i mokro prebrisavanje na period koji zavisi od zaprljanosti i frekvencije prolaska.
- Kada je oštećenje ili gubitak sjaja u većoj meri vidljiv, potrebno je osveženje ponovnim blagim poliranjem.
- Kada nastanu veće ogrebotine i oštećenja, sanirati ih materijalom za popunjavanje rupa i naprslina u betonu. U tom slučaju najbolje je pozvati profesionalne službe za čišćenje i pranje podova.
Čišćenje podova sa tepihom
Podovi prekriveni tepihom dodaju prostoriji dozu topline i pružaju mogućnost raznih kombinacija boja i oblika, ali su istovremeno najteži za čišćenje. Prašina, kosa, dlake kućnih ljubimaca, mrvice hrane, mrlje od pića ili hrane nakupljaju se u tepihu i traže mnogo više vremena za detaljno čišćenje.
Ko ima mogućnost istresanja tepiha ili pranja i sušenja napolju, ovaj posao znatno mu je olakšan. Sa druge strane, ko ima usisivač na paru takođe ima odličnu olakšicu, jer istovremeno se usisava, pere i dezinfikuje podna obloga.
Metode čišćenja tepiha
- Istresanje tepiha
- Suvo čišćenje
- Pranje sredstvom za tepihe (uglavnom se utrljava pena - sapunica)
- Ručno ribanje fleka
- Čišćenje parom
Čistači i sredstva za čišćenje tepiha
- Metla, usisivač
- Paročistač
- Kućna ili profesionalana mašina za pranje tepiha
- Sredstva za skidanje fleka sa tepiha
- Sredstva za pranje tepiha
Prirodna sredstva za čišćenje tepiha
Čišćenje mrlja na tepihu treba uraditi što je pre moguće.
- Ako se radi o svežoj, vlažnoj mrlji, koristiti mešavinu od 3 kašike tečnog deterdženta za sudove, 1 kašike sirćeta, 2 šolje vode.
- Za suve, starije mrlje koristiti mešavinu od 2 dela hidrogena i 1 dela tečnog deterdženta za sudove. Navlažiti, malo ostaviti, istrljati i isprati
- Ako ne želite da perete tepih komercijalnim deterdžentima, možete koristiti sodu bikarbonu. Nakon usisavanja posuti po tepihu sodu bikarbonu, blago utrljati, i ostaviti minimum 30 minuta, a najbolje preko noći. Sutradan dobro usisati tepih.
Održavanje
- Redovno usisavanje u zavisnosti od zaprljanosti i prisustva kućnih ljubimaca
- Prosute obojene tečnosti i hrana zahtevaju tretiranje u što kraćem roku, jer pravovremeno uklanjanje mrlja povećava uspešnost njihove eliminacije.
Čišćenje podova od prirodnog kamena
Pod od mermera ili granita prelepo izgleda, a s obzirom da je prilično skupa investicija potrebna je posebna pažnja prilikom čišćenja i održavanja da bi se postigla dugotrajnost luksuznog izgleda.
Ovakav pod sklon je upijanju mrlja od ulja, masti, vlage, obojenih materija, što dovodi do gubitka sjaja i intenziteta boje kamena. Takođe je sklon ogrebotinama od peska, i drugih oštrih čestica unetih na primer na cipelama, te mora biti zaštićen premazom za zaštitu prirodnog kamena.
Tako zaštićen pod lako se čisti vlažnim prebrisavanjem. Sredstva ne smeju biti na bazi kiselina i nagrizajućih tečnosti jer uništavaju sjaj.
Metode čišćenja mermernih podova
- Usisavanje sa četkom
- Mokro brisanje
- Čišćenje parom
- Ručno ribanje zaprljanijih površina
Čistači i sredstva za čišćenje podova od kamena
- Usisivač
- Mopovi
- Paročistači
- Isključivo sredstva za čišćenje prirodnog kamena koja ne sadrže hemikalije štetne za sjaj i šare kamena
Prirodna sredstva za čišćenje mermera i granita
- Nikada ne treba koristiti sirće, limun ili izbeljivač za pranje podova od prirodnog kamena.
- U slučaju prosipanja obojene tečnosti ili hrane na pod, najbolje je odmah očistiti vodom sa rastvorenom sodom bikarbonom, pokriti najlonom i ostaviti 24-48 sati, a potom isprati vodom.
- Da bi se izbegle ovakve situacije, preporuka je da se pod zaštiti prostirkama koje bi sprečile da se mrlje nađu na podu. Kako za domaćinstva, tako i za poslovne prostore, industrijske podloge i otirači mogu biti jedan od izbora za zaštitu ovakvih podova.
Održavanje mermernih podova
- Redovno usisavanje i vlažno prebrisavanje a potom brisanje dobro isceđenom krpom.
- Prometne prostorije je najbolje svakodnevno usisati i prebrisati da bi se pokupile sitne čestice.
- Prirodni kamen može trajati dugo i biti u odličnom stanju ako se adekvatno održava.
Saveti za efikasno čišćenje podova
Svaki pod ima svoju lepotu i specifičnosti koje treba negovati i održavati. Što adekvatnije čišćenje i izbor pravih sredstava učiniće životni vek poda dužim, a njegov izgled će dugi niz godina biti kao nov.
Za postizanje najboljih rezultata treba imati na umu par saveta:
- Uvek pre vlažnog brisanja uraditi suvo brisanje metlom ili usisivačem.
- Za detaljno čišćenje sve pokretne komade nameštaja pomerite ili podignite da biste oprali sve delove poda.
- Na nogare nameštaja zalepite nežnu tkaninu koja će prilikom pomeranja nameštaja zaštititi pod od oštećenja.
- Uvek upotrebljavati mikrofiber krpe a ne stare krpe.
- Uvek se pridržavati preporučene koncentracije da ne bi došlo do oštećenja površine poda.
- Čišćenje adekvatnim sredstvom uvek počnite od uglova prostorije, lučnim pokretima preklapajući poteze, idući postepeno prema izlazu iz prostorije.
- Prilikom ispiranja prelaziti svaki red minimum dva puta, sve dok pod više ne bude lepljiv i sa vidljivim tragovima brisanja.
- Uvek koristiti dobro ispran mop.
- Ostaviti pod da se osuši i ne gaziti u tom periodu.
- Prljavu vodu od pranja i ispiranja ne prosipati u sudoperu već u wc šolju.
- Po završetku pranja poda obavezno oprati i osušiti mop ili krpu, da se ne bi razvijale bakterije. Ako se to ne uradi, sledeće korišćenje nosi opasnost od raznošenja nakupljenih bakterija i širenja neprijatnog mirisa buđi i prljavštine.
Kada se odlučiti za profesionalne usluge čišćenja poda?
Specijalizovane službe za čišćenje tepiha poseduju savremene mašine i paročistače koji mogu odraditi čišćenje velike površine poda na znatno efikasniji i brži način.
Profesionalne usluge najčešće se traže u slučajevima kada je potrebno:
- Čišćenje poslovnih objekata.
- Profesionalno čišćenje jako zaprljanih podova u stanu.
- Dubinsko čišćenje podova i tepiha.
- Čišćenje nakon renoviranja prostora.
- Kada je potrebno hoblovanje, lakiranje i poliranje podova.
- Kada su u pitanju podovi i tepisi koji imaju fleke od kućnih ljubimaca, hemijskih sredstava, mrlje od ulja ili masti koje se ne mogu oprati standardnim čišćenjem.
- Kada postoje oštećenja poda (na primer betonski ili pod od prirodnog kamena čija je glatka površina uništena ili ima rupa koje treba sanirati).
Profesionalna oprema za čišćenje uvek je najbolji izbor i način da se dođe do čistih i sjajnih površina. Bez obzira da li ćete sve uraditi sami ili uz pomoć profesionalnih službi, neka izbor sredstava i opreme bude poveren najboljima. Pik group ima velik izbor pribora za čišćenje kuće i podova, ali i opreme za zaštitu podnih obloga koje vas mogu spasiti čestog pranja.