Da li ste ikada doživeli da se “opečete” kada dodirnete neki predmet, ili kako neko kaže, doživite “strujni udar” nakon što ste dodirnuli kvaku, vrata automobila ili slavinu? Ako imate takvo iskustvo, onda već znate nešto o efektima statičkog elektriciteta, odnosno elektrostatičnom pražnjenju (ESD- electrostatic discharge).
Sadržaj stranice:
1. Šta je statički elektricitet?
2. Uticaj statičkog elektriciteta na ljude
3. Statički elektricitet zaštita
3.1. Antistatik tekstilni materijali
3.2. Antistatik sprej
3.3. Antistatik podloge
3.4. Antistatik obuća
3.5. Antistatik narukvice
3.6. Antistatik rukavice
3.7. Antistatik folije
4. Razlika između ESD i antistatik opreme
5. Saveti za prirodnu antistatik zaštitu
Šta je statički elektricitet?
Trljanjem dva predmeta elektroni se neravnomerno raspoređuju, narušava se balans pozitivnog i negativnog naelektrisanja, jedan predmet postaje pozitivno a drugi negativno naelektrisan. Tada na površini predmeta ostaje dodatno naelektrisanje, odnosno elektricitet koji miruje, tzv.statički elektricitet.
Dodatno naelektrisanje “čeka” momenat kada će se “otpustiti” sa površine i ponovo vratiti atome u neutralno stanje, a taj pogodan trenutak je prilikom dodira sa predmetom koji je suprotno naelektrisan.
Taj momenat se zove elektrostatičko pražnjenje, ili elektrostatsko ispuštanje (ESD), a mali šok koji se u tom momentu oseti je rezultat brzog kretanja ovih elektrona.
Statički elektricitet se češće dešava kada je vazduh suv, jer on lakše akumulira elektrone na površini kože, dok vlaga u vazduhu pomaže elektronima da se brže udalje sa površine.
Statički elektricitet uglavnom ne može ugroziti život, ali ima značajan uticaj na ljude.
Uticaj statičkog elektriciteta na ljude
Statički elektricitet u telu može izazvati niz simptoma, uključujući:
- Osećaj peckanja ili svraba na koži kao rezultat stimulacije nervnih završetaka.
- „Statički udar“ pri dodirivanju okolnih predmeta, što proizvodi vrlo stresne senzacije tela.
- Bol ili nelagodnost u mišićima i zglobovima, jer može uticati na funkciju nerava i mišića.
- Vrtoglavicu ili glavobolju, jer se remete elektronski impulsi u mozgu.
- Suve ili nadražene oči, nos ili grlo, jer suv vazduh isušuje sluzokožu očiju, nosa i grla, izazivajući iritaciju.
- Poteškoće sa koncentracijom ili umor, zbog ubrzanog metabolizma kalcijuma i gubitka C vitamina.
- Pogoršanje postojećih ekcema ili psorijaze, što je dosta retko ali je moguće, jer električni naboj može izazvati dalju suvoću i iritaciju na koži.
Da bi se izbegli efekti statičkog elektriciteta potrebno je koristiti proizvode i opremu za tu namenu.
Statički elektricitet zaštita
Elektrostatičko pražnjenje i statički elektricitet nose skupe, pa čak i opasne rizike za ljude, elektroniku, medicinsku, farmaceutsku ili ambalažnu opremu.
Elektronski uređaji imaju komponente sklone oštećenju statičkim naelektrisanjem koje potiče od alata, poluprovodnika, neprovodnika, pa čak i ljudi. To znači da zdravlje i funkcionisanje ljudi na poslu isto tako može biti ugroženo zbog prisustva statičkog elektriciteta i ESD.
Mere zaštite podrazumevaju korišćenje različitih vrsta opreme koja će sprečiti i smanjiti nakupljanje statičkog elektriciteta na površini materijala.
Izdvojićemo najviše zastupljenu opremu koja štiti od statičkog elektriciteta.
Antistatik tekstilni materijali
Antistatička odeća je napravljena od poliestera ili pamuka i ima liniju vlakana ugljenika protkanu kroz materijal. Ova vlakna stvaraju Faradejev kavez oko tela osobe koja nosi takvu odeću i efikasno sprečavaju statičko pražnjenje.
Neki od najčešćih tipova odeće bezbedne od ESD-a su ogrtači i kombinezoni, a upotreba je rezervisana za određene poslovne prostore.
U svakodnevnim okolnostima, ako tražite materijale otpornije na statički elektricitet, pamuk i koža su najbolji izbor.
Antistatik sprej
Antistatički sprej eliminiše prašinu i sprečava nakupljanje statiškog elektriciteta. Bezbedan je za upotrebu na plastičnim, metalnim, staklenim i sintetičkim površinama.
Koristi se u kancelarijama sa elektronskom opremom, ali i kod kuće gde se koristi antistatik sprej za nameštaj, podove, pa čak i tepihe.
Treba koristiti samo u provetrenim prostorijama jer prevelika koncentracija može biti štetna po zdravlje ljudi.
Antistatik podloge
Antistatik podloga sprečava nakupljanje naelektrisanja u telu raspršivanjem ovog statičkog naelektrisanja, te na taj način sprečava iznenadno pražnjenje.
Ove podloge mogu biti različitih veličina i obično se postavljaju na pod ili na površinu radne jedinice (podne su uvek deblje od stonih). Dostupne su u vidu vinilnih ili gumenih prostirki.
Naš predlog su antistatik podloge izrađene od gume ili mikroćelijske vinilne pene koje odlično prijanjaju za podlogu.
Postoje i antistatičke podloge za računarski miš, koje su idealno rešenje ako pri radu za računarom osećate statičke udare.
Antistatik obuća
Antistatik cipele neće dozvoliti nakupljanje statičke energije u vašem telu i na taj način se izbegava nastanak elektrostatskih šokova.
Svrha ove vrste obuće je smanjenje statičkog pražnjenja i sprečavanje posledičnog ESD oštećenja na radnom mestu. ESD cipele su među osnovnom opremom koju zaposleni treba da koriste kada je na poslu potrebna mobilnost.
Antistatik narukvice
Napravljene su za bezbedno uzemljenje radnika koji rade sa komponentama osetljivim na ESD. Sprečavaju nakupljanje statičkog elektriciteta, nose se blizu kože uspostavljajući put do zemlje.
Antistatička narukvica kao i svi ESD dodaci uz podlogu pružaju dopunsku zaštitu, jeftini su i laki za upotrebu.
Antistatik rukavice
Antistatičke rukavice ispuštaju nagomilani statički elektricitet. Rasipanjem nakupljenog statičkog elektriciteta smanjuje se rizik od elektrostatičkog udara.
Bitna napomena - nisu uzemljene kao druga antistatička oprema i zato je preporuka da se koriste uz antistatik podloge i prethodno opisanu narukvicu.
Primarna svrha ESD rukavica je zaštita elektronskih komponenti.
Antistatik folije
Ove folije obezbeđuju rasipanje statičkog naelektrisanja sprečavajući njihovu akumulaciju i prenos naelektrisanja do obližnjih električnih komponenti.
Mogu biti u formi:
- Antistatik folija - obezbeđuje rasipanje statičkog naboja u vremenu od nekoliko stotinki do nekoliko sekundi.
- Provodnih folija - obezbeđuju u nanosekundama put do zemlje i mogu da isprazne čak i najjače električno naelektrisanje.
Pored antistatik zaštitne opreme, na tržištu postoje i ESD zaštitna sredstva. Razlike postoje i dobro je znati ih.
Razlika između ESD i antistatik opreme
Iako se obe zaštite odnose na statički elektricitet, postoje bitne razlike:
- Antistatik oprema smanjuje, uklanja ili sprečava nagomilavanje statičkog elektriciteta u čoveku i sprečava nastanak varnica prilikom pražnjenja.
- ESD zaštita je namenjena zaštiti proizvoda koji mogu nastradati zbog prenosa elektrostatičkog pražnjenja.
Zbog toga ćete na zaštitnoj opremi negde videti oznaku A, koja označava antistatik zaštitu, dok na drugoj opremi stoji ESD i obaveštava da je proizvod namenjen zaštiti od elektrostatskog pražnjenja.
ESD zaštita omogućava da se vrši bezbedna praksa rada ali i obavezuje da se poštuje program kontrole ESD opreme.
Saveti za prirodnu antistatik zaštitu
1. Ne koristitite sredstva za čišćenje podova koja sadrže silikon, jer silikonski film zaustavlja odvođenje elektriciteta u zemlju.
2. Namerno izazovite pražnjenje i tako se zaštitite od ESD. Ako sa sobom nosite bilo kakav metalni predmet, njime dodirnite neki metalni predmet u kući i svi elektroni sa površine vašeg tela će se “provući” kroz metal i otići, sprečavajući statički šok
3. Dodajte ½ šolje sode bikarbone u prašak za veš tokom pranja. Soda bikarbona je kao i sirće prirodni omekšivač koji uklanja statički elektricitet.
4. Sušite veš na vazduhu a ne u mašini koja dodatno stvara elektricitet među materijalima.
5. Ako ste prinuđeni da koristite mašinu za sušenje veša, napravite sami antistatik sredstvo:
- Sipajte šolju sirćeta u bocu sa rasprskivačem i dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja. Naprskajte krpu dok ne bude vlažna i dodajte je u mašinu za sušenje veša.
- Otkinite list aluminijumske folije, napravite kuglicu i ubacite je u sušilicu zajedno sa odećom. Nema više statike! Možete koristiti istu kuglicu 2 ili 3 puta.
6. Izbegavajte bilo kakva trenja, trudite se da svojim pokretima proizvedete što manje trenja.
7. Kada je odevni predmet već ispunjen statikom, elektricitet možete isprazniti prevlačenjem metalne vešalice preko odeće. Metal provodi elektricitet i pomaže u pražnjenju statike.
Nadamo se da smo vam pomogli ovim informacijama i predlozima. Uz poštovanje saveta i adekvatnu antistatičku zaštitu kako u privatnom tako i profesionalnom okruženju, zaštitićete sebe, svoje ukućane, zaposlenike i opremu kojom raspolažete.